Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

ŞİDDET İÇEREN PROGRAMLAR KALDIRILSIN

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tepki Skoru
0
şiddet içeren proğramlar kaldırılsın çünkü insanlığı ölmek üzere olan bir toplumun kurtarılması için çünkü kardeşlerin arasındaki düşmalığın bitmesi için çünkü öğretmenlerin rahat ders verebilmesi için çünkü dostluğun ne demek olduğunu evletlarımızın görmesi için çünkü babamıza ve diğer insanlara yeniden güvenmek için çünkü insanca yaşayıp insanca gülmek için şidet içern proğramlar kaldırılsın

Tepki Skoru
0
eskiden insalar bilinçsiz,cahil derdik kan davalarını görünce ya da duyunca...
peki biz neyiz?çoğumuz yüksekokullar okumuşuzokuyoruz ama yine bilinçsizce davranıyoruz...
0-6 yaş çocuğundan önce hedef kitlemiz ebeveynler olmalı!
aile bilinçlenmediği devamlı zamanını tv karşısında geçirdiği,çocuklarına değer ve önem vermediği sürece yapacaklarımızın etkisi sınırlı ve geçici olur.
anne -babanın elinde 0-6 yaş çocuğuna tv izletmemek ya da sınır koymak! şiddet içeren programların olduğu kanalları ayarlamazsak tv lere,biz yokken açsalar bile izleme olasılıkları var mı sizce?
çocukla bu yaşlarda polimiğe girmek çok riskli!
tv de o kanal varsa, çocukta seyrediyorsa 'HAYIR,İZLEME BUNU!' demek çocukta merak duygusu uyandırır!siz yokken her fırsatte izlemeye çalışır o programı!
daha akıllı olalım lütfen veliler!
daha küçücük yaşlarda doğru bir yol gösteremezsek bu çocuklara,'cahil'dediğimiz bu insanlardan ne farkımız kalır!
okuduğumuz okullara ne oldu,hani nerde bilgiler..
işe burdan başlyalım , günler geçiyor ve izlenme oranları tavan yapıyor bu progrmların !izlemeyelim ve izletmeyelim!
elbette kaldırılsın bu programlar ama bu uzun bir süreç!
bu süreyi iyi değerlendirelim!
verdiğimiz bu tepkiden sonra zaten program ve kanal sahipleri savunmasız kalacaklar.böylelikle hakkımız olan TEMİZ EKRAN ları daha kolay elde edeceğiz arkadaşlar...
SAKARYA/BURCU YILDIZ

Tepki Skoru
0
benim uygulamaya gittiğim anaokulunda 2 yaşındaki çocukların birbirine yumruk atarak kavga etmesi beni hayretler içerisinde bıraktı. onları bu hale kim getirdi ne getirdi? demek ki şiddet içerikli programların kaldırılması gerekiyor...

Tepki Skoru
0
benim uygulamaya gittiğim anaokulunda 2 yaşındaki çocukların birbirine yumruk atarak kavga etmesi beni hayretler içerisinde bıraktı. onları bu hale kim getirdi ne getirdi? demek ki şiddet içerikli programların kaldırılması gerekiyor...

Tepki Skoru
0
evet bu tür programlar kaldırılsın çünkü gencecik beyinler sorunların silah,bıçak vb.. şiddet unsurlarıyla çözeleceğini zannediyor.böyle bi anlayışla yetişenlerin bugünün dünyasını ne kadar kirlettikleri ortada yasalar,cezalar bu tür insanları durdurmaya yetmiyor artık.biz dur diyelim bizim torunlarımız huzur içinde yaşasın!!!
bence yalnızca şiddet içeren programlar değil,CİNSELLİK İÇEREN programlarda kaldırılsın.çocukların cinsel gelişimleride önemli rolü var bu programlarn.NERMİN /ANTALYA

Tepki Skoru
0
daha sevgi dolu insanlar,böylece daha sevgi dolu aileler,ve dolayısıyla daha sevgi dolu çocuklar için......

"Didehan IŞIK"

Tepki Skoru
0
Çocuklar bu dönemde taklit etmeye oldukça meyilliler ve gördükleri karakterleride kendilerine model olarak alıyorlar.Televizyonda gördükleri bu tür programlarıda izlemeleri onların gelişimlerinde oldukça kötü sonuçlara yol açabiliyor.Sonraki yaşamlarında model aldıkları bu karakterleri uygulamaya yönelir ve onlar gibi davranırlarsa işte ozaman daha hötü sonuçlar karşımıza çıkacaktır.Bu şiddet içiren programlar kaldırılmalı eğer bizler ileride sağlıklı bireyler yetiştirmek istiyorsak bu tür programları çocuklara izletmemeli ve izletenleterede engel olmalıyız.
NESLİHAN GÜRLEK

Tepki Skoru
0
Çocuklar bu dönemde taklit etmeye oldukça meyilliler ve gördükleri karakterleride kendilerine model olarak alıyorlar.Televizyonda gördükleri bu tür programlarıda izlemeleri onların gelişimlerinde oldukça kötü sonuçlara yol açabiliyor.Sonraki yaşamlarında model aldıkları bu karakterleri uygulamaya yönelir ve onlar gibi davranırlarsa işte ozaman daha hötü sonuçlar karşımıza çıkacaktır.Bu şiddet içiren programlar kaldırılmalı eğer bizler ileride sağlıklı bireyler yetiştirmek istiyorsak bu tür programları çocuklara izletmemeli ve izletenleterede engel olmalıyız.
NESLİHAN GÜRLEK

Tepki Skoru
0
NESLİHAN GÜRLEK

Tepki Skoru
0
Ölçüsüzce tükettiğimiz ve acımasızca tükendiğimiz televizyon karşısında, hiç olmazsa çocuklarımız adına, neler yapabiliriz?

1. Öncelikle televizyon konusunda çocuğu doğrudan karşınıza almayın. Televizyonun çocuğun dünyasında çok cezbedici bir eğlence olduğu gerçeğini görün ve kabul edin. Özellikle yasaklamanız bu cazibeyi daha da arttıracaktır, unutmayın.

2. Kendinize bir bakın. Televizyon sizin dünyanızda nerede? Büyük ihtimalle televizyon evinizin en çok kullanılan odasındadır. Eğer bu tahmin doğruysa, televizyonunuz yine büyük bir ihtimalle odanın en merkezî yerinde olmalı! Bütün koltukların yüzünün döndüğü yönde! Sizin için bu kadar önemli ve merkezî bir konumda olan televizyonu çocuğunuzun bir kenara atmasını beklemek çok da gerçekçi olmasa gerek. Unutmayın ki, çocuğunuz sizin televizyona atfettiğiniz önemi de algılar. Evin en merkezî odasının en hâkim konumundaki televizyonun çocuğunuza söylediği şey şudur: Televizyon vazgeçilmezdir! O halde televizyonu, hayatınızın kenarına bir yere çekmeye ne dersiniz?

3. Siz televizyonu merkezî konumundan edebilirseniz, şimdi çocuğunuza televizyon seyretme konusunda bir ölçü teklif edebilir konuma gelmişsiniz, demektir. Bu noktada çocuğunuza bir “televizyon bütçesi” yapmasını önerin; günde kaç saat, haftada kaç gün televizyon seyredebileceği konusunda ortak bir anlaşma yapın -tabii, seyrettiklerinin içeriğini onaylamak kaydıyla.

4. Televizyon kapatmayı öğretin. Televizyonu neden kapattığınızı, neden her programı seyretmediğinizi ve seyretmesini istemediğinizi açıklayın. Gerekirse tartışın. Çocukları baştan kendi yanınıza alın. Bu konuda belirleyici ve zorlayıcı olmak yerine, liderlik rolünü üstlenin.

5. Çocuğunuz yatak odasına televizyon koymayın, koymuşsanız da alın. Böylesi “özel seyretme alanları” televizyon ya da video oyunu seyretme ihtimalini iki kat arttırır. Televizyonu ev için gizli olarak seyredilebilecek bir yerde değil, ancak ortak seyredilebilecek ama merkezî olmayan bir mekânda tutun.

6. Çocuklara ödül ya da ayrıcalık olarak televizyon seyretmeyi vaat etmeyin. Daha ilginç ödüller bulabilirsiniz. En iyi ödül, ona yakınlık göstermeniz ya da onunla birlikte geçirebileceğiniz bir meşguliyet önermenizdir.

7. Çocuklarınıza televizyon seyretme zamanı kazandıracak fırsatlar da tanıyabilirsiniz. Kendilerinin bir seçimde bulunmalarını sağlayarak, ödevini erken ve doğru bitirmesi halinde artan vaktini televizyona ayırabileceğini söyleyebilirsiniz. Böylece kendisine bir seçim imkânı sağlamış; yasaklamayı hissettirmemiş olursunuz.

8. Televizyon seyretmekten vazgeçtiği zaman ya da televizyon seyretmek yerine daha yapıcı bir işe yöneldiği zaman, onlara iltifatta bulunun. Çocuğunuzu televizyondan uzaklaştırmanın yolu, her zaman yapılageldiği gibi televizyon seyrederken otoriter uyarılarda bulunmak değil, televizyon seyretmediği zamanlar iltifatlarda bulunarak ödüllendirmektir. “Televizyonu kapatıp ödevine başlaman beni çok mutlu etti!” gibi bir cümle, “Ödevini yapmadığın halde niye televizyon seyrediyorsun!” gibi cümlelerden daha yapıcı ve etkileyicidir.

9. Daha iyi bir rol modeli olun. Anne baba olarak televizyon seyretmek yerine, okumak, bir hobi ile uğraşmak veya kendi aranızda sohbet etmek gibi aktiviteler yapın.

10. Çocuğunuzla birlikte televizyon seyredin. Bu sayede neyi seyredeceklerine karar verirsiniz. Ayrıca, reklamlar gibi çocuğu tüketime yöneltici yayınların içeriğini de beraberce tartışabilirsiniz. Onların şiddet ya da cinsellik gibi yayınların etkilerine doğrudan maruz kalmasını beklemek yerine, önceden hareket ederek, mesela bir tabancayla vurulmanın ne demek olduğunu, vurulan insanın ailesinin neler hissedebileceğini anlatabilirsiniz. Onları ölçülü olarak olan bitenle yüzleştirebilir ve böylece bir tür bağışıklık sağlayabilirsiniz.

11. Eğitim programlarını tercih edin. Televizyonların “prime-time” dedikleri saatler eğlenceye ayrılmıştır. Kendinize ve çocuğunuza prime-time’ın dışında özel seyir saatleri oluşturun, böylece hem daha kaliteli programlar seyretmiş olursunuz hem de daha az reklam iletisine maruz kalırsınız.

12. Çocuklarınızı komşu çocukları ile, okul arkadaşları ya da arkadaşlarınızın çocukları ile sık sık bir araya getirin. Komşuluğun yozlaştığı, dostluğun köreldiği bir zamanda onlara komşuluk, dostluk ve arkadaşlık adına güzel şeyler yapabileceklerini hissettirin. Onla televizyon dışında gözle görülür, elle tutulur başka eğlence türlerinin de olduğunu hatırlatın.

13. Çocuğunuzun televizyon programcısı siz olun. Onunla çok sevdiği bir programın benzerini yapmaya çalışın. Sunuculuk yapın ya da çocuğunuzun sunucu olmasına izin verin. Evdekilerden kendinize seyirci bulun. Bunun belki daha sahici, belki daha başarılı ve kesinlikle reklamsız program olduğu görüp sevebilir. Bunu yaparken televizyona rakip değil, alternatif olmayı deneyin.

14. Televizyonu bir “çocuk bakıcısı” gibi kullanmayın. Yapabileceğiniz en kötü şey budur. Ayak altından uzak olsun, sesi çıkmasın, ağlamasın diye çocuğunuzu televizyonun karşısına koymayın. Çocuğunuzun televizyon seyretme davranışının da sorumlusu sizsiniz. Bununla birlikte, zaman zaman bazı rutin meşguliyetlerinizi çocuğun televizyon seyretme saatlerine denk getirebilirsiniz.

(alıntı)

Tepki Skoru
0
İlk önce aile bilinçlendirilmeli.Bu yazıdakılerı bizler biliyoruz,ama paylaşmak istedim...sevgiyle kalın..

Tepki Skoru
0
çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler. bunu en kısa zamanda velilerimle paylaşmayı düşünüyorum sağol...

Tepki Skoru
0
ben teşekkürederim arkadaşım.bu arda ismimi yazmayı unutmuşum :) ...fatma...

Tepki Skoru
0
Merhaba... Ben Selda.
Neden kaldırılsın? Elbette etrafımıza bakmamız bile yeterli. Eskiden okullarda bu kadar şiddet olayları ile karşılaşmıyorduk. Oysa lisedeki olaylar neredeyse ergenlik vb. nedenlerle her nasılsa kanıksandı ise de (!), artık olaylar ilköğretim okullarına ve hatta maalesef bizim branşımız olan okulöncesine dek indi. Bizler belki bunları şimdilik sadece çocukların kendi aralarında oynadığı oyunlarda görüyoruz. Ama inanın bu yayınlar devam ettiği sürece ve hatta biz büyükler bunları izlemeyin derken ekran önlerinden kalkmadıkça bizlerin olayları bizzat gözlemesi uzak değil. Sanırım önce biz öğretmenlere, ardından ailelere ve belki de en sonra kanal yöneticilerine çok iş düşüyor.
En azından öncelikle biz öğretmenler örnek olarak, sonra veliler ile durumun ehemmiyetini konuşarak belki basındaki olayları toplantılarda dile getirerek bir adım atmış oluruz. Kimse bu çemberin dışında kalabileceğini düşünmemeli...
Hepinize saygılar...

Tepki Skoru
0
merhaba ben esengül kurucu

günümüz çocuklarında gitgide artan şiddetin bir sorumlusu da gelişen teknoloji olduğunu düşünüyorum. çocukların tv veya pc karşısında geçirdikleri zamanı düşünün ve neler izlediklerini. tv yi açıyorsunuz çizgi filmlerden tutunda reklamlara kadar şiddet içerikli. pc de oynadığımız oyunlar ise tam bir felaket vurdulu kırdılı oyunlar
bizim zamanımızda daha sakin arkadaşlığı sevgiyi anlatan çizgi filmler vardı. biz onlarla büyüdük. yeşil çatılar, haidiler şirinler vs vs. şimdiki filmlere bakın pokemonlar, örümcek adamlar vs vs. kanlı şiddet içerikli filmler bununla yetişen bir gençlik düşünün...büyüdüğünde bilinç altı olarak bunu her fırsatta uygulayacaktır çocuk. yetişme şeklide önemli tabii ailenin tutumu.
bu nedenledir ki şiddetten kurtulmak için temelden çizgi filmlerden başlayacağız önce onları tenmizleyeceğiz. ileride yeni savaşlar ve yıkımlar olmaması için.
çocuklar geleceğimiz onları sevgiyle yetiştirmeliyiz ki sağlam bir toplum ve de dünya elde edelim.

hayat bir yol ve ışık
esengül kurucu

Tepki Skoru
0
bu konuyu yeni inceledim, başlatanları ve devam ettirenleri tebrik ediyorum. arkadaşlarım düşüncelerini çok güzel ifade etmişler.gerçekten de çok önemli bir konu "şiddet". bundan da tabiki en çok etkilenen çocuklar oluyor. "bir dünya bırakın biz çocuklara ıslanmış olmasın göz yaşlarıyla" ah! biz insanlar böyle devam edersek nasıl bir dünya bırakacağız çocuklarımıza.
(levent barsboğa)

Tepki Skoru
0
şiddet içeren programlar kaldırılsın evet katılıyorum peki evdeki, okuldaki, sokaktaki şiddete nasıl sansür uygulayabiliriz????????????:36_13_3:

ful

Tepki Skoru
0
   Merhaba ben Fulya Bolat
   Aslında şiddet içeren programların zararı ortada. Bu tür programlardaki karakterler kahraman gibi yansıtılıyor. Herkes kahramanları sevmez mi? Doğal olarak çocuklar da seviyorlar ve onlar(sözde kahramanlar) gibi davranmaya çalışıyorlar. Eğer bir şekilde çocuklarımızı bu tip programlardan uzak tutmazsak ileride birer suçluya dönüştüklerinde onlara kızmak ve yaşananlardan yakınmak gibi bir hakkımız olmayacak.
   Bir şey daha belirtmeliyim. Şiddet içerikli programların tamamen kaldırılamayacağı fikrine katılıyorum. Çünkü bu ticari bir konu. Ancak çocuk programlarında ve çizgi filmlerde şiddet öğeleri bulundurulmamalı. Çocuklara ve bu topluma bunu yapmaya kimsenin hakkı yok.
   Dileğim şiddet içerikli programların kalkmasıdır ama eğer bu yapılamıyorsa çocukları bu tip programlardan uzak tutmanın yollarını bulmalıyız.
   Saygılar...

Tepki Skoru
0
merhaba ben de şiddet içeren programların kaldırılmasını istiyorum çünkü çocuklar model alarak öğreniyorlar.televizyonlar da şiddeti yenilmez kahramanlarla destekleyince model almaları kaçınılmaz oluyor.anasınıflarına bakın bildiğimiz plastik direksiyonlar kalkan,legolar da kılıç oluyor.sonra da liseler de neden şiddet olayları artıyor diye soruyorlar.yıllar önce ABD'de başlayan şiddet olayları artık ülkemizde de görülüyor.sanırım bunlar yeterli sebeplerdir.
saygılar..........banu

Tepki Skoru
0
LÜTFEN NE OLUR! RANTI BIRAKIN PARAYI BAŞKA YERDEN KAZANIN! ÇOCUKLARIMIZ ŞİDDETE MARUZ KALMASIN!
ÇİZGİ FLİMLER BİLE ŞİDDET İÇERİKLİ!
ÇOCUKLAR GÜÇ GÖSTERİSİYLE KUVVETLİ OLDUKLARINI ZANNEDİYORLAR!
GÖZLERİNİ KIRPMADAN
ALIP TAŞI NERESİNE RASGELİRSE GELSİN
ARKADAŞINA ATIYOR!
KAN ÇIKMIŞ KIRILMIŞ YARALANMIŞ ÖNEMLİ DEĞİL!
ÜSTÜNLÜK ÖNEMLİ!
TELEVİZYONUN KARŞISINA OTURTUP SEYRETTİRİYORUZ!
BU ŞİDDET
İÇERİKLİ FLİMLERE ARTIK SON VERİLSİN DİYORUM!
(MÜBERRA)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle